(0)

Stropní a nástěnná svítidla do koupelny - jaké zvolit světlo do koupelny

Luxusní stropní a nástěnná koupelnová svítidla se zvýšenou bezpečnostní a odolností proti korozi. Světla pro zvýraznění barev interiéru koupelny a změnu atmosféry koupelny během dne.


Jak vytvořit ideální světlo do koupelny
Ať už se jedná o osvětlení historického, či moderního interiéru koupelny, dobře zvolené osvětlení může úžasně zvýraznit barevný dojem, nebo dokonce lze vytvořit prostředí plné barevných odstínů v barevném schématu přirozených materiálů. U volby lustrů a lamp do koupelny hraje významnou roli odrazivost, např. při volbě nástěnného svítidla do koupelny nad zrcadlo. Významnou roli hraje také intenzita barevných povrchů. Světlejší a více odrazivé barvy zesilují intenzitu světla i vnímanou míru osvětlení, zatímco tmavší a méně odrazivé plochy světlo potlačují.

Atmosféra osvětlení interiéru koupelny
Večer, při mytí před zalehnutím, je obvykle preferováno osvětlení do koupelny více intimní, s hladinami osvětlení v rozmezí smíšeného vidění, teplým odstínem světla a celkovou světelnou atmosférou blízkou osvětlení ložnice. Probudí-li člověka slunečné ráno, připadá mu koupelna bez oken, i když s intimním koupelnovým osvětlením, jako tmavý nehostinný kout.
Koupelna by tedy měla mít okno. Pokud je nemá, může pomoci druhá, ranní soustava osvětlení do koupelny, zejméná osvětlení koupelny nad zrcadlo, intenzivnější než večerní.

Účel svítidel do koupelny
Účelem svítidla do koupelny je vytvořit prostředí, které zvláště při nedostatku denního světla působí dostatečně vlídným, domáckým a bezpečným dojmem. Kvalitní osvětlení do koupelny je zejména důležité, pokud se jedná o prostory bez oken, což je u moderních staveb běžné. Proto osvětlení do koupelny musí splňovat svoji funkci během celého dne. V koupelně pečujeme o své zdraví a hygienu, proto je zde kladen výrazný důraz na čistotu. Koupelna je vysoce intimní místo, kde se uplatňuje zrakové vnímání zcela neoblečené bytosti, a proto by výběru vhodného svítidla do koupelny měla být věnována zvláštní pozornost.

Koupelnová svítidla s vlastním vypínačem a jejich další funkce
Koupelnové svítidlo by mělo vyhovovat nejen hygienickým potřebám a zajistit dostatečné osvětlení do koupelny při vytírání a čištění, při běžných potřebách jako je praní, ale i potřebě přizpůsobit se různému ladění lidí, především ráno a večer, přičemž denní využití je podobné rannímu.

Bezpečnost a životnost svítidel do koupelny
Při volbě zdrojů osvětlení do koupelny je vždy mít na paměti bezpečnostní aspekt, neboť se většinou jedná o vlhké prostředí. Proto je vhodné vždy volit instalace z kvalitních nekorodujících materiálů – mosaz, případně galvanicky pokovená mosaz (poniklování, pochromování, pozlacení apod.). Pokud se jedná o výrazně vlhké, či mokré prostředí, je potřeba volit osvětlení speciálně chráněné před vlhkem, s chráněnými vlastními vypínači apod. - svítidla, na něž se vztahují zvláštní bezpečnostní předpisy.  S ohledem na vaší bezpečnost se při výběru stropních svítidel a lamp do koupelny vyplatí požádat o radu odborníka.
V ČR se připojené elektrické spotřebiče, zejména osvětlovací tělesa označují stupněm krytí (na štítku spotřebiče). Např. zkratka „IP 44“ znamená ochranu před vniknutím velmi drobných cizích předmětů větších než 1 mm a ochranu před stříkající vodou.

***