(0)

Starožitně vyhlížející řemeslné lustry Marie Terezie ve stylu Josef Palme

Tradiční Tereziánská křišťálová svítidla ve tvaru lyry. Lustry je možné objednat ve třech základních provedeních barvy kovu – Zlatá leštěná mosaz, stříbrná (poniklovaná) mosaz a provedení hnědá ANTIK patina. K lustrům patří dekorativní řetěz a broušený skleněný kryt stropního baldachýnu, jenž bývá častou součástí těchto úžasných řemeslných svítidel.


Křišťálové lustry Kamenický Šenov - Tereziánské lustry ve stylu Josef Palme

V roce 1724 získal brusič skla Josef Palme královské povolení vyrábět lustry. Otevřel svou první dílnu v malé vesničce Prácheň nedaleko severočeského města Kamenický Šenov, a začal čile obchodovat se svítidly. Další dílny zde pak na sebe nenechaly dlouho čekat. Pro skvělé ztvárnění a čistotu foukaného i ručně broušeného křišťálu byly kamenickošenovské lustry záhy velice vyhledávané tehdejší aristokracií. Paláce francouzského krále Ludvíka XV., rakouské císařovny Marie Terezie a ruské carevny Alžběty byly mezi těmi, jimž Palmeho originální lustry vtiskly pečeť dokonalosti.

Marie Terezie, rakouská císařovna panující v 18. století, se zamilovala dvakrát. Nejprve do Františka Lotrinského (později se stal císařem Svaté říše římské) a pak do českých lustrů. V roce 1746 byl do jejího paláce dodán nový lustr ve tvaru lyry a Marie Terezie byla doslova unesena. Od té doby tento typ lustru nese její jméno. Nabízená tereziánská svítidla mají plochá ocelová ramena zušlechtěna zlatým nebo stříbrným bronzem.Každé rameno je pak na obou stranách pokryto křišťálovými lištami, přesně sledujícími jeho zakřivení a zajištěnými křišťálovými rozetami. Ocelová kostra je konstruována tak, aby byla schopna nést lustry i těch nejodvážnějších rozměrů s jakýmkoli počtem ověsků. Se svítidly typu Marie Terezie vytvoříte v každém interiéru atmosféru královských paláců.