(0)

Originální český křišťálový lustr a jeho úžasný lesk

Publikováno: 14. 3. 2018


S označením čiré olovnaté křišťálové sklo se automaticky pojí vznešená představa průzračnosti a lesku. Oboje patří k základním vlastnostem skla, jimiž se odlišuje od jiných materiálů. Každý lesk je výsledkem odrazu světelných paprsků. Pokud porovnáme lesk leštěného kovového povrchu a lesk křišťálového skla, je skleněný lesk mnohem složitější a bohatší, neboť jej vytvářejí nejen paprsky světla odraženého od hladkého povrchu, ale i průsvitnost a lom světla, které jsou závislé na složení skla.Tyto úžasné vlastnosti křišťálového skla plně vyniknou až po broušení. Kvalitní dekorativní brus umožní světelnému paprsku odraz nejen z jedné, ale ze stovek hran a plošek. Pokud se světelné paprsky mohou také odrazit od lesklého, či tmavého pozadí za skleněnou plochou, celý optický dojem se tak znásobí díky fyzikálnímu efektu zrcadlení (podobně jako u obyčejného zrcadla).


FOTOGRAFIE 1 - "Montáž" Leštěné stříbrné kovové části lustru dovytváří úžasný efekt zrcadlení.

Barevné lustry a svítidla z vrstveného přejímaného křišťálového skla

Další možností jak umocnit odrazový efekt broušených skleněných dílů tradičních křišťálových svítidel je použití tzv. přejímaného křišťálového skla. Možná jste někdy narazili na zářivý broušený skleněný předmět, který je uvnitř křišťálový a zvenčí barevný, či naopak.Takový předmět může být vytvořen i z několika vrstev skla a odtud pochází technický název „vrstvené“ nebo „přejímané“ sklo. Výrobní postupy tvorby přejímaného skla se vytvářely od středověku. Asi stačí poznamenat, že pro nanášení jednotlivých barevných vrstev skla je potřeba žáru hutní pece, barevných šišek ze speciálních skel a samozřejmě mistrovství zručného skláře.

Pozn.: Slavným výrobcem těchto výrobků je např. sklárna Josefodol – CRYSTAL CAESAR.

Jantarové sklo - ručně broušené křišťálové vejce jako mistra Fabergého Černá skleněná ručně broušená křišťálová vejce "Rodinka :-)" Modrá skleněná ručně broušená křišťálová vejce Rubínový křišťálový lustr - červené ručně broušené sklo


FOTOGRAFIE 2 - "Toto nejsou Fabergého vejce surprise"
Předměty z broušeného přejímaného skla mohou mít nejrůznější tvar a podobu.

Modrý lustr Blue crystal wall sconce - hand cut cased glass Červený křišťálový lustr z rubínového a čirého křišťálového skla Červený křišťálový lustr z rubínového a čirého křišťálového skla "zamrzlé sklo"
 

FOTOGRAFIE 3 - Probrušované přejímané křišťálové sklo. Konečný optický efekt se dosáhne broušením a pobrušováním barevné vrstvy diamantovými kotouči. Výsledkem je jedinečný kontrast mezi třpytivým řezem a barevným povrchem.


Viz E-shop: Barevné skleněné lustry